End of Report

Lethbridge District Race - August 14, 2018

BMX EVENT MANAGER, Report Created 14-Aug-2018 21:17:18

FULL RESULTS

Total Entries = 65

Total Riders = 65

Elite Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar Van Ee (24XM)
Bert & Macs (Captain)
1 5 2nd 2nd 1st
AB01 LETHBRIDGE BMX AB Riley Lavorato 2 5 1st 1st 3rd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Tyler Enns (24XM) 3 8 3rd 3rd 2nd
AB01 OKOTOKS BMX AB Wyatt Andres (JM)
YESS
4 12 4th 4th 4th

13 and Over Female Open (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah Williams
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
948 LETHBRIDGE BMX AB Kendra Enns
IB Nerds Alliance
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Andrea Erin Richter
RPM
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha Kitt 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45+ Female (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 LETHBRIDGE BMX AB Crystal Smith (40-44FC) 1 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Tasha Enns 2 6 2nd 2nd 2nd

Cruiser 40-44 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 LETHBRIDGE BMX AB Mathew Trechka (35-39MC) 1 3 1st 1st 1st
507 LETHBRIDGE BMX AB Gordon Marconi 2 7 2nd 2nd 3rd
527 LETHBRIDGE BMX AB Jarret Fowler 3 8 3rd 3rd 2nd

5 Novice Female (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
819 LETHBRIDGE BMX AB Harley Kitt
Kid Dynamite
1 3 1st 1st 1st
121 LETHBRIDGE BMX AB Kaelyn Lisowicz 2 6 2nd 2nd 2nd

10 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
760 LETHBRIDGE BMX AB Isabella Minor 1 3 1st 1st 1st
647 LETHBRIDGE BMX AB Myla Avey
Team Birkenstocks
2 6 2nd 2nd 2nd
224 LETHBRIDGE BMX AB Taylor Michaelis (9NF) 3 9 3rd 3rd 3rd
852 AIRDRIE BMX AB Amberlyn Haggarty (9NF) 4 12 4th 4th 4th

25+ Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Lisa Petrik 1 3 1st 1st 1st
640 LETHBRIDGE BMX AB Sarah Bayrack (17-24NF)
Track side bmx
2 8 3rd 3rd 2nd
122X LETHBRIDGE BMX AB Claire Marconi (16NF) 3 9 2nd 2nd CR:5

6 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
502 LETHBRIDGE BMX AB Noah Clark (5NM) 1 3 1st 1st 1st
204 LETHBRIDGE BMX AB Owen Landry (5NM)
Coaldale Food Market Terminators
2 6 2nd 2nd 2nd
120 LETHBRIDGE BMX AB Lukas Harding 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
707 LETHBRIDGE BMX AB Ryder Macdonald 1 3 1st 1st 1st
639 LETHBRIDGE BMX AB Ryker Labrie (7NM) 2 8 3rd 3rd 2nd
489 LETHBRIDGE BMX AB Mateo Maguire (7NM) 3 9 4th 2nd 3rd
414 LETHBRIDGE BMX AB Hudson Parker 4 12 2nd 4th CR:6

12 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
653 AIRDRIE BMX AB Ian Haggarty 1 3 1st 1st 1st
111 LETHBRIDGE BMX AB Lochlan Macwilliam (11NM) 2 7 2nd 2nd 3rd
318 LETHBRIDGE BMX AB Chase Petrik (9NM) 3 8 3rd 3rd 2nd

45+ Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
723 LETHBRIDGE BMX AB Dustin Vander Woude (30-35NM)
Van's Speed Shop
1 3 1st 1st 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan Donald
Anvil Digital
2 6 2nd 2nd 2nd
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin Kitt (30-35NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
001 LETHBRIDGE BMX AB Adam Strong 4 12 4th 4th 4th

7 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
502 LETHBRIDGE BMX AB Jackson Richter
RPM
1 3 1st 1st 1st
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel Hodgson 2 7 3rd 2nd 2nd
681 LETHBRIDGE BMX AB Dawson Michaelis (6IM) 3 8 2nd 3rd 3rd

9 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
920 LETHBRIDGE BMX AB Kale Clark (8IM) 1 4 1st 1st 2nd
831 LETHBRIDGE BMX AB Jaxon Wakelin
Child's Pace Early Learning Centre
2 5 2nd 2nd 1st
813 LETHBRIDGE BMX AB Draven Shaw
Van's Speed Shop
3 9 3rd 3rd 3rd

10 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
413 LETHBRIDGE BMX AB Liam Marconi 1 3 1st 1st 1st
16 LETHBRIDGE BMX AB Brayden Fedorowich 2 6 2nd 2nd 2nd
861 LETHBRIDGE BMX AB Trystin Minor 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
17 LETHBRIDGE BMX AB Owen Mabie (11IM) 1 3 1st 1st 1st
546 LETHBRIDGE BMX AB Tyson Avey 2 6 2nd 2nd 2nd
21 LETHBRIDGE BMX AB Jayce Hodgson (11IM) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric Kitt 1 3 1st 1st 1st
618 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas Perreault-Dodsworth (13IM)
Jaded Body Arts
2 6 2nd 2nd 2nd

10 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Nikki Vucurevich
Bombshell/Avent/6D
1 4 1st 2nd 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Elliot Gartshore (9XF)
GHP Canada
2 5 2nd 1st 2nd
402 LETHBRIDGE BMX AB Brelyn Smith 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Alexia Petrik (12XF)
GHP Canada
1 4 1st 2nd 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Liam Kitt (8XM)
Kid Dynamite
2 5 2nd 1st 2nd
14 LETHBRIDGE BMX AB Aiden Mabie 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Bogart Ferguson
Factory Bombshell Canada
1 3 1st 1st 1st
16 LETHBRIDGE BMX AB Ethan Kitt
Kid Dynamite
2 6 2nd 2nd 2nd
10 LETHBRIDGE BMX AB Noah Gartshore
GHP Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
023 LETHBRIDGE BMX AB Zachary Michaelis 4 12 4th 4th 4th

16 Expert Male (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Team AB/Bert&Macs/Bombshell
1 4 2nd 1st 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Rylan Slapman (15XM) 2 5 1st 2nd 2nd

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Richard Petrik (40-44XM)
GHP Canada
1 6 2nd DNF:3 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Christopher Ferguson
GT Canada Ascent Cycle
2 6 3rd 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
Factory Clayborn Canada
3 6 1st 2nd 3rd

Top of Report